Difarense intrà łe version de "Łéngua irlandeze"

p
→‎Gramàtica: ., replaced: aspeto → aparensa
p (., replaced: standard → stàndar (3))
Targheta: Canbio faxesto co AWB
p (→‎Gramàtica: ., replaced: aspeto → aparensa)
Targheta: Canbio faxesto co AWB
** Exenpio: '''''c'''apall'' /'kap<small>Ə</small>l/ "caval" el deventa ''mo '''ch'''apall'' /m<small>Ə</small> 'xap<small>Ə</small>l/ "el me caval" (co łenision) o ''ár '''gc'''apall'' /ar 'gap<small>Ə</small>l/ "el nostro caval" (eclise).
* [[Morfołogìa]] verbal: ghe xe sinque tenpi: [[prexente]], [[pretèrito]] (pasà senplise), [[inparfeto]] (pasà ripetést), [[darente|futuro]] e [[condixonal]].
** El condisional, pur prexentando un aspetoaparensa forteménte modal, el vien formà a l'interno dei paradigmi dei tenpi e el vien quindi considerà łu stesu tenp. Inoltra ghe xe el [[congiuntivo]], l'[[inperativo]], dei [[partisipio|partisipi]] nonché nomi verbałi (na scianta cofà i ''verbi sostantivai'' in tałian, anca se co un roło pi inportante inte-ła gramàtica e co majori caràteri de sostantivo). No'l existe invése un [[Infinìo (modo)|infinìo]].
* Exenpi de paradigmi verbałi (łéngua stàndar). Si pol riconósar l'uxo difarénte de fórme verbałi anałìtiche e sintètiche inte i paradigmi:
 
Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/wiki/Speçałe:DiffMobile/1058219"