Difarense intrà łe version de "Genitivo"

2 byte cavai ,  13 anni fa
p
Bot: Sostitusion automatica (-nazsion +nasion, -Nazsion +Nasion, -ricorenzse +ricorense, -marzso +marso, -Marzso +Marso)
[Revixion njiancora controłà][Revixion njiancora controłà]
p (Bot: Modifico: af:Genitief)
p (Bot: Sostitusion automatica (-nazsion +nasion, -Nazsion +Nasion, -ricorenzse +ricorense, -marzso +marso, -Marzso +Marso))
El '''genitivo''' el xe ła fórma de ła [[declinazsiondeclinasion]] che ségna soratuto el poseso e 'l conpleménto de spesificazsion.
El pol servir anca par altri conpleminti, soratuto se doparà insieme co calche prepoxizsion.
 
*in tedésco stàndard: senzsa prepoxizsion "D''es'' Mann''es''" (poseso, rełazsion: ''de l'omo'') e anca co prepoxizsion "Wegen des Mannes" (a càuxa de l'omo, cólpa l'omo), "Während d''es'' Krieg''s''" (durante ła guera, sóto ła guera)
*in połaco: "historija polski''ego'' jęzik''a''" (poseso, rełazsion: storia ''de ła łéngua połaca'')
*in rumen: "declinarea adjective''lor''" (pos. e rełazs: ła declinazsiondeclinasion ''dei'' agetivi)
 
In zserte łéngue el genitivo el tende sparir o confóndarse co altri caxi, par exenpio el tedésco parlà el preferise ła prepoxizsion '''''von'''+[[dativo]]'' (de l'omo: ''von dem Mann'') mentre in rumen el genitivo e 'l dativo i s'à fuxo formando el genitdativo (de l'omo=a l'omo: ''omului'').
16 962

contribusion

Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/wiki/Speçałe:DiffMobile/165214"