Difarense intrà łe version de "Genitivo"

5 byte cavai ,  13 anni fa
p
Cavo zs
[Revixion njiancora controłà][Revixion njiancora controłà]
p (Bot: Cavo zs)
p (Cavo zs)
El '''genitivo''' el xe ła fórma de ła [[declinasion]] che ségna soratuto el poseso e 'l conpleménto de spesificasion.
El pol servir anca par altri conpleminti, soratuto se doparà insieme co calche prepoxizsionprepoxision.
 
Par exenpio:
*in łatin: "bon''i'' homin''is''" (poseso, rełasion: ''del bon omo''), "bon''orum'' homin''um''" (''dei boni òmeni'')
*in tedésco stàndard: sensa prepoxizsionprepoxision "D''es'' Mann''es''" (poseso, rełasion: ''de l'omo'') e anca co prepoxizsionprepoxision "Wegen des Mannes" (a càuxa de l'omo, cólpa l'omo), "Während d''es'' Krieg''s''" (durante ła guera, sóto ła guera)
*in połaco: "historija polski''ego'' jęzik''a''" (poseso, rełasion: storia ''de ła łéngua połaca'')
*in rumen: "declinarea adjective''lor''" (pos. e rełazs: ła declinasion ''dei'' agetivi)
 
In zserteserte łéngue el genitivo el tende sparir o confóndarse co altri caxi, par exenpio el tedésco parlà el preferise ła prepoxizsionprepoxision '''''von'''+[[dativo]]'' (de l'omo: ''von dem Mann'') mentre in rumen el genitivo e 'l dativo i s'à fuxo formando el genitdativo (de l'omo=a l'omo: ''omului'').
 
{{Caxi}}
16 962

contribusion

Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/wiki/Speçałe:DiffMobile/171458"