Difarense intrà łe version de "Genitivo"

Nisun canbiamento inte ła version ,  11 anni fa
p
Bot: Canbio: en:Genitive; modifiche estetiche
[Revixion njiancora controłà][Revixion njiancora controłà]
p (Bot: Canbio: an:Chenitivo)
p (Bot: Canbio: en:Genitive; modifiche estetiche)
 
Par exenpio:
* in łatin: "bon''i'' homin''is''" (poseso, rełasion: ''del bon omo''), "bon''orum'' homin''um''" (''dei boni òmeni'')
* in tedésco stàndard: sensa prepoxision "D''es'' Mann''es''" (poseso, rełasion: ''de l'omo'') e anca co prepoxision "Wegen des Mannes" (a càuxa de l'omo, cólpa l'omo), "Während d''es'' Krieg''s''" (durante ła guera, sóto ła guera)
* in połaco: "historija polski''ego'' jęzik''a''" (poseso, rełasion: storia ''de ła łéngua połaca'')
* in rumen: "declinarea adjective''lor''" (pos. e rełas: ła declinasion ''dei'' agetivi)
 
In serte łéngue el genitivo el tende sparir o confóndarse co altri caxi, par exenpio el tedésco parlà el preferise ła prepoxision '''''von'''+[[dativo]]'' (de l'omo: ''von dem Mann'') mentre in rumen el genitivo e 'l dativo i s'à fuxo formando el genitdativo (de l'omo=a l'omo: ''omului'').
 
{{Caxi}}
 
[[Categoria:Caxi]]
 
[[de:Genitiv]]
[[el:Γενική]]
[[en:Genitive case]]
[[eo:Genitivo]]
[[es:Caso genitivo]]
22 358

contribusion

Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/wiki/Speçałe:DiffMobile/341736"