Difarense intrà łe version de "Łéngua irlandeze"

p
Sostitusion varie
p (Sostitusion varie)
p (Sostitusion varie)
** Esénpio: ''Rinne mé an obair.'' (lett. "Fae mi el laóro" = "Mi fae el laóro"). Sto qua el xe na caratesìstega de tute łe [[łèngue sèlteghe]] insułari (fora che el [[łéngoa brètona|brèton]]).
** Tutavìa, tuti i ełeménti de ła fraxe semanticaménte tònomi i pol èsar tacai al prinsipio, co un canbiaménto de strutura de ła fraxe, al scopo de darghe riłievo.
*** ExénpioExenpio: fraxe neutra ''Rinne mé an obair leis an athair inné.'' leteral. "Go fat mi el laóro col pare jeri" = "Ieri go laorà col pare".
*** Permutasioni posìbiłi:
**** ''An obair a rinne mé leis an athair inné.'' (in riłievo xe "el laóro")
**** ''Inné a rinne mé an obair leis an athair.'' (in riłievo xe "jeri").
** El conpleménto ogeto esprimést da un pronome el se taca de sòłito a ła fine de ła fraxe.
*** ExénpioExenpio: ''Chonaic mé an fear ar an tsráid.'' leteal.: "Go vist mi l'omo su ła strada" = "Go vist l'omo su ła strada"
*** '''invece:''' ''Chonaic mé ar an tsráid é.'' leteral.: "Go vist mi su ła strada lu" = "El go vist su ła strada"
* [[Mutaménti de sóni inisiałi]]: ''łenision'' e ''naxałixasion'' (o ''eclise'') łe jera orixinariaménte (''prima'' de l' ''antigo irlandéxe'') dei fenòmeni meraménte fonołògisi, che i ga asmést un significà riłevante par ła gramàtica sol co ła cascada de łe terminasion in irlandéxe arcàigo (prima del [[600]] sérca a.C.). Uncuò i serve a contradistìnguar svariae funsioni cofà el poseso, ła difarensiasion intra [[preterito]] e [[inperativo]], marca dei conpleménti prepoxisionałi, marca del [[xènarexenare gramatical]], marca de łe subordinae direte e indirete, ecc.
** ExénpioExenpio: '''''c'''apall'' /'kap<small>Ə</small>l/ "caval" el deventa ''mo '''ch'''apall'' /m<small>Ə</small> 'xap<small>Ə</small>l/ "el me caval" (co łenision) o ''ár '''gc'''apall'' /ar 'gap<small>Ə</small>l/ "el nostro caval" (eclise).
* [[Morfołogìa]] verbal: ghe xe sinque tenpi: [[prexénteprexente]], [[pretèrito]] (pasà senplise), [[inparfeto]] (pasà ripetést), [[darente|futuro]] e [[condixonal]].
** El condisional, pur prexentando un aspeto forteménte modal, el vien formà a l'interno dei paradigmi dei tenpi e el vien quindi considerà łu stesu tenp. Inoltra ghe xe el [[congiuntivo]], l'[[inperativo]], dei [[partisipio|partisipi]] nonché nomi verbałi (na scianta cofà i ''verbi sostantivai'' in tałian, anca se co un roło pi inportante inte-ła gramàtica e co majori caràteri de sostantivo). No'l existe invése un [[Infinìo (modo)|infinìo]].
 
* ExénpiExenpi de paradigmi verbałi (łéngua standard). Si pol riconósar l'uxo difarénte de fórme verbałi anałìtiche e sintètiche inte i paradigmi:
 
Verbo de ła '''Classe&#160;1''' (tema monosiłàbico) co són final pałatal: ''bris'', "spacar"
:{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| &nbsp;
! style="background-color:#FFDEAD;" | PrexéntePrexente
! style="background-color:#FFDEAD;" | Futuro
! style="background-color:#FFDEAD;" | Pretèrito
:{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| &nbsp;
! style="background-color:#FFDEAD;" | PrexéntePrexente
! style="background-color:#FFDEAD;" | Futuro
! style="background-color:#FFDEAD;" | Pretèrito
189 025

contribusion

Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/wiki/Speçałe:DiffMobile/947130"