Nominativo: difarense fra łe version

p
nisun ogeto de ła modifega
p (Bot: Aggiungo: mk:Номинатив)
p
*In vèneto sui sojeti clìtici (che manca in it.): "El dixe, I varda, Te vien" (conpl. "ło, łi, te": ło digo, łi vardo)
 
El nominativo el pol aver na final aposta come ła '''s''' latina, ła '''r''' tedésca o ła '''ς''' grega qua sóra, ma spéso el se nota soło par escluxion par ła mancanzsamancansa de finałi speciałi dei altri caxi: latin "consul (nom.)" ≠ "consul''em'' (acu.)" ≠ "consul''is'' (gen.)"; tedésco "Doktor (nom.) ≠ "Doktor''en'' (acu-dat-gen.). In 'sti caxi qua se dixe che 'l ga final ''zero'' (ø).
 
In un saco de łéngue po el nominativo el serve anca come [[vocativo]].
16 962

contributi